آموزش فلوت
مشکلات مربوط به سازسلام!

امروز قصد داریم راجع به برخی از مشکلات مربوط به ساز صحبت کنیم که امیدوارم براتون مفید واقع بشه.

تا مدت ها بعد از شروع یادگیری فلوت، بر خلاف خیلی از سازهای دیگه که از همون ابتدا میشه تقریبا صدایی با کیفیت از ساز تولید کرد، همیشه نمیشه ازش صدایی با کیفیت یکنواخت و خوب در آورد تا زمانی که لب فلوتیست کاملا فرم بگیره، این خودش مسئله مهمیه.
در واقع هر چقدر نوازنده به ساز مسلط تر بوده و در اصطلاح لب هایش روی ساز بهتر فرم گرفته باشه ، همواره قادر خواهد بود تا صدایی با کیفیت بهتر و یکنواخت تری از ساز بدست بیاورد.
بعضی وقت ها که شروع به نواختن می کنید ، حس می کنید که کیفیت صدای تولیدی باب میلتون نیست. این خودش می تونه دلایل مختلفی داشته بشه.
باید بدونید که مهمترین دلیلش این هست که شما حتی علیرغم اینکه چند سال هست فلوت می نوازید، ولی به دلیل اینکه هنوز لبتون (حفره بین دو لبتون) بر روی ساز شکل ثابت و با کیفیتی نگرفته، شما نمیتونید همیشه صدایی با کیفیت از سازتون بگیرید. این مشکل تنها با تمرین زیاد، و حتی بیشتر از اون صبر و چندین سال نواختن برطرف میشه. طوری که حفره بین دو لب شما شکل ثابت و بهینه ای پیدا می کنه و شما همواره قادر خواهید بود که یک صدای با کیفیت از فلوت بدست بیارید.

یک دلیل مهم و عمومی می تونه دمیدن زیاد در ساز باشه.

وقتی شما برای مدت طولانی فلوت می نوازید ، بخار آب زیادی در لوله فلوت جمع میشه ، تا جایی که اگر این آب رو از داخل لوله خشک نکنید ، اونقدر زیاد هست که با مایل گرفتن فلوت ، از قسمت سر فلوت سرازیر شده و به قسمت بدنه ساز می رسه که اگر این آب به تامپون ها برسه ، و موجب خیس شدنشون بشه ، کلید های خیس شده ، خوب عمل نمی کنند و برخی از نت های فلوت (خوب) نواخته نمیشن.
پس بهتره است که حداکثر هر نیم ساعت یکبار داخل فلوت رو با پارچه مخصوص فلوت خشک کنید و بعد ادامه بدید.


[ آموزش فلوت کلیددار ]
+
مراقبت و نگهداری از فلوت

 

همیشه با ملاحظه و دقت با فلوت خود رفتار کنید. فراموش نکنید که هر سازی ظرافت و حساسیت خودش را دارد و فلوت هم ساز ظریف و حساسی است. پس بیش از حد فلوت را دستکاری نکنید، چون به مرور زمان ممکن است که پیچهای تنظیم کلیدهایش بیش از حد شل یا سفت شده و سازتون از کالیبر خارج بشه (تنظیمش بهم بخوره).

حتماً می دونید که با دمیدن هوا به درون ساز، بخار آب موجود در نفس شما بر اثر میعان، بر جداره داخلی لوله ساز می نشیند و ساز خیس می شود. پس بعد از پایان کار، فلوت را با پارچه مخصوصش کاملاً خشک و تمیز کنید، البته نگران زنگ زدن ساز نباشید، چون در ساخت فلوت های کلیددار از آلیاژهایی استفاده می شود که در برابر اکسیداسیون مقاوم اند. ولی بهتر است که جانب احتیاط را رعایت کرده و داخل ساز را خشک نگه دارید، به هر حال اگر فلوت را خیس رها کنید، جدای از خطر زنگ زدن، به مرور زمان داخل فلوت جرم میگیرد و کثیف می شود و آنوقت احتمالاً مجبور می شوید وقت بیشتری رو برای تمیز کردنش صرف کنید.

خلاصه فلوت را از رطوبت و گرد و غبار حفظ کنید و بعد از پایان کار، فلوت را حتماً در کاور (جلد)(پوشش) محافظش قرار دهید.


[ آموزش فلوت کلیددار ]
+